Czym jest alpakoterapia?


Zooterapia to oddziaływanie zwierząt na ludzi. Niektóre zwierzęta posiadają „wbudowane” umiejętności dobroczynnego wpływania na ludzi. Wystarczy, że patrzymy na alpaki, obserwujemy ich ciekawskie zachowanie, wspólne zabawy, śmieszne miny i już się uśmiechamy. Nasz mózg zaczyna wydzielać endorfiny, czyli hormony szczęścia. To wstępny etap alpakoterapii.
Jednak to bezpośredni kontakt z alpakami jest najbardziej przyjemny. W dotyku czujemy ich mięciutką wełnę, wydzielane ciepło i radość, która powoduje, że chcemy się do nich przytulić.
Inną formą zooterapii są spacery z alpakami, podczas których osoba prowadząca tak egzotyczne zwierzę nabiera większej pewności siebie, a dziecko nadpobudliwe skupia się na jednej czynności, odczuwa empatię i odpowiedzialność. Wrażenia utrwalane są podczas zajęć warsztatowych nawiązujących do arteterapii.

Zooterapia wpływa korzystnie na procesy wychowawcze i resocjalizacyjne.


Do kogo skierowana jest alpakoterapia?

Lista jest bardzo długa, więc skupię się na kilku możliwościach. Alpakoterapia w szczególności polecana jest dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, autyzmem, ADHD i zespołem Downa. Wspomaga także rozwój dzieci, które mają problemy emocjonalne. Wspiera osoby doświadczone trudnościami życiowymi, załamaniem nerwowym bądź silnym stresem. Ale nie zapominajmy, że alpakoterapia kierowana jest też do wszystkich, którzy po prostu złaknieni są kontaktu z tym niezwykle przyjemnym zwierzęciem.

Jesteś zainteresowany/a bliskim kontaktem z naszym wesołym mini zoo?


Zapraszamy do kontaktu